FASTER EFT pomáhá s potížemi se čtením

Často se dočteme zprávy o tom, že stále více dětí trpí poruchami čtení. Jedná se však ve skutečnosti o poruchu, či se za tím skrývá něco jiného, jak jsem již psala v některých z článků o Faster EFT. Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti z poradny, kde jsem řešila problém se čtením. Chlapec, žák třetí třídy, měl velké problémy se čtením, zadrhával se, nebyl schopen číst plynule, při čtení dělal chyby, případně některá těžší slova nebyl schopen přečíst.  Místo zábavy bylo pro něho čtení doslova utrpením.

Začali jsme nejprve pracovat s pocity, které cítil již při své představě, že bude muset číst. Okamžitě se schoulil do sebe, jako by se nejraději vypařil a nebyl tady, zároveň pociťoval odpor a nechuť číst. Poté si vzpomněl na zážitky z první třidy, kdy byl jeden z mála žáků, kteří při nástupu do základní školy nečetli, na rozdíl od jeho spolužáků. Zatímco se učil písmenka, slabiky, někteří ze spolužáků už uměli číst téměř plynule.  Vybavila se mu vzpomínka, kdy měl číst nahlas a nešlo mu to, zadrhával se, byl nervózní. Pohledy již čtoucích spolužáků, netrpělivý výraz učitelky, pocit, že je úplně blbej, když nečte rychle a plynule. Tyto pocity se každou hodinou zesilovaly a s tím spojený stres.  Stres, jak už víme, vyvolává v mozku chemikálie, které sníží kognitivní myšlení a tělo a mozek se přepnou do nouzového stavu – zaměřeného na přežití – útěk nebo boj. To mělo za následek, že pokaždé, když byl vyvolán, aby četl nahlas, byl zcela paralyzován a neschopen číst. Čím více se tyto situace opakovaly, tím jeho podvědomí sbíralo důkazy o tom, že se nikdy nenaučí číst.

Poté, co jsme vyčistili tyto pocity, objevily se další pocity a negativní emoce. Strach, jak se bude učitelka tvářit, strach, že se mu budou spolužáci posmívat, pocit, že je úplně trapný a nemožný. Po zneutralizování těchto pocitů při čtení nahlas ve třídě se mu vybavily chvíle, kdy se učil číst. Stres vyvolaný strachem z reakce rodičů, jak se budou  zlobit, rozčilovat, strach z toho,  co od nich zase uslyší, že je blbý, nemožný a neschopný, strach z vařečky a výprasku.

Po odstranění strachu z reakce rodičů při čtení doma se mu vybavila scéna, kdy stojí uprostřed davu lidí, kterým má předčítat nahlas. Cítil strach z reakce lidí, strach, že po něm začnou házet různé věci, budou se mu posmívat, křičet na něj a možná ho i zbijí.  Tato část již nebyla ve skutečnosti prožitým zážitkem, ale projekcí svého strachu do scény z jednoho  akčního filmu, který viděl.

Po odstranění všech negativních emocí a pocitů  jsme převrátili stres ze čtení do zážitku, spojeného s příjemnými pocity. Dnes již čte plynule, bez zadrhávání a objevuje krásu knih.

Pro více informací o tom, jak vaše mysl pracuje a jak to ovlivňuje vaše tělo, čtěte: „Skutečná příčina všech problémů“.

Popis, jak použít techniku Faster EFT naleznete v článku „Faster EFT Technika – krok za krokem“.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.