Odpor – vše co o něm potřebujete vědět

Když začnete provádět jakoukoli změnu ve svém životě, narazíte na odpor. Pokud se snažíte stát zdravějším a začít cvičit, zjistíte, že po chvíli začnete hledat výmluvy k tomu, abyste se vrátili ke starým osvědčeným návykům, a to i přesto, že vám nevyhovují. Pokud jste schopni dodržet své rozhodnutí, možná onemocníte nebo utrpíte zranění, které vám brání ve cvičení, nebo se setkáte se zvýšeným stresem, který vede k tomu, že se cítíte příliš unavení. Podvědomá víra, kterou ve své mysli držíte, vás udržuje v bezpečí. Naše přežití z hlediska našeho podvědomí, závisí na zachování status quo. Změna je riskantní a ohrožuje život. Z tohoto důvodu je podvědomí navrženo udělat cokoliv pro udržení věcí takových, jaké jsou, bez změn.

Jak to funguje

Když se rozhodnete něco udělat, změnit, můžete mít pocit, že se rozhodujete vědomě. Pravdou však je, že podvědomí vyzývá mozkové orgány k produkci chemických látek. Tyto vytvářejí v těle pocity navozující jisté emoce. Nicméně, vědomá mysl nevnímá tyto pocity jako chemikálie a reaguje na ně bez vědomí. Takto je podvědomí schopno nás udržet na cestě dle uložených přesvědčení, bez zásahu vědomé mysli.

Zde je příklad:

Řekněme, že máte v podvědomí uloženo přesvědčení, že vás lidé vždy opustí. Důvodem, proč tomu věříte je, že si vaše podvědomí vyložilo vaše zkušenosti získané v raném životě a uložilo tyto údaje jako „důkaz“. Vaše zkušenosti se vždy drží této „pravdy“. Zdá se, že vždy skončíte ve vztazích s lidmi, kteří vás nakonec opustí; zjišťujete, že jste byli opuštěni kamarády, rodinou a dalšími lidmi v různých scénářích – když je srovnáte, zjistíte, že se tak děje vždy dle stejného scénáře. Řekněme, že si uvědomíte, že je to tak, a rozhodnete se změnit tento podvědomý scénář uvnitř sebe. Vstoupíte do vztahu s někým, kdo je věrný a spolehlivý. Problémem však je, že vaše podvědomí je stále naprogramováno na to, že budete opuštěni. To znamená, že vaše současné vědomé rozhodnutí není v souladu s tím, co vaše podvědomí považuje za pravdivé. Podvědomí začne „korigovat průběh“ vztahu tím, že vyzve mozek, aby prostřednictvím produkce chemických látek vašimi orgány, vám vyvolal specifické pocity. Tyto pocity mohou být podráždění, frustrace, hněv nebo pochybnosti, které potlačí endorfiny a další dobré pocity, což způsobí, že ztratíte pocit lásky k osobě, se kterou jste ve vztahu. Nebo způsobí, že vás začne přitahovat někdo jiný – někdo, kdo vyhovuje programu ve vašem podvědomí.

Zachovávání status quo

Jeden nebo více z těchto emocionálních stavů určitým způsobem naruší váš současný vztah. Zatímco vědomá mysl se bude domnívat, že za narušení vztahu je zodpovědná druhá osoba, nebo nějaká jiná síla mimo vás. Jakmile tento myšlenkový proces začne, cyklus je nastartován – myšlenky způsobené pocity způsobí, že se vyrábí více stejných chemických látek, jenž zachovávají a umocňují pocity. Nakonec, pokud vědomá mysl si nebude vědoma toho, co se opravdu děje a jednoduše následuje emocionální podněty, vztah bude ukončen a vy se vrátíte ke svému obvyklému programu, ve kterém budete znovu nějakým způsobem opuštěni. Jistě jste přesvědčeni, že vás přitahují pouze lidé, kteří vás následně opustí a máte pravdu, ale jen proto, že podvědomí upravuje vaše chování a pocity podle toho, co drží v sobě za záznamy. Změňte své záznamy v podvědomí a dojde ke změně typu člověka, ke kterému jste přitahováni. Toto je odpor vůči změnám. Vaše podvědomí zaznamenalo, že existuje nebezpečí, že skončíte ve vztahu, který neodpovídá vzoru opuštění. A protože podvědomí, stejně jako počítač, není schopno rozumět a nic neví o „správném či nesprávném“, odpovědělo tím, že udělalo vše, co bylo zapotřebí, abyste změnili směr a zachovali status quo.

Příklad: jak provést změnu záznamů v podvědomí pomocí techniky Faster EFT

Řekněme, že trpíte úzkostnou poruchou. Tzn., že vaše status quo je stav úzkosti. Příčinou toho bude záznam ve vašem podvědomí, který „dokazuje“, že se jedná o stav, v němž musíte nacházet, abyste zůstali v bezpečí. Zatímco vědomě víte, že to není pravda, pro podvědomí je pravdivou skutečností – vaše existence by byla v sázce, kdybyste již tuto poruchu neměli. Nezapomínejte, že podvědomí nemá schopnost rozlišovat dobré od špatného – obsahuje jen to, co je naprogramováno. A v určitém okamžiku vašeho života, díky všem zkušenostem, je vaše podvědomí naprogramováno „faktem“, že jediným způsobem, jak být v bezpečí, je, je být ve stresu – i když žádná reálná hrozba neexistuje. Nyní řekněme, že jste se seznámili s Faster EFT a začnete pracovat na této úzkosti pomocí této techniky. Můžete mít velmi rychlé výsledky – mnoho lidí jich dosáhne. Nicméně pokud je záznam v podvědomí složitější – v případech, kdy se objeví různé aspekty problému a odkazy na stav nebezpečí – podvědomí bude více odhodlané chránit vás před změnou, i když je žádoucí. Jinými slovy, čím vyšší je riziko, podle podvědomých záznamů je těžší změnit záznam.

Tak, co udělat s odporem?

Ťukejte přímo na samotný odpor. Představte si jej jako situaci, že se chcete dostat do budovy a za dveřmi se náhle objeví zlý strážný pes. Určitě se nebudete snažit strážného psa porazit a pokoušet se otevřít dveře silou. No, můžete, ale skončíte s vážnými poraněními. Místo toho začnete na psa mluvit. Budete se zabývat touto bytostí, která blokuje vaši cestu; abyste se přesunuli k vašemu skutečnému cíli.

Možná byste se chtěli zbavit své úzkostné poruchy, ale pokud se vyskytne odpor – váš strážný pes – musíte se nejdříve zabývat jím, než se dostanete do v blízkosti problému úzkosti. Nezapomeňte, že vaše podvědomí odporuje změně ze strachu, jenž musí být uklidněn: Jako malé dítě, které se bojí jít k zubaři. Víte, že dítě musí jít samo o sobě a vy jej jemně ujistíte, že bude vše v pořádku. Udělejte to samé pro sebe. Ujistěte svoji podvědomou část (vaše vnitřní dítě), že tato změna je bezpečná. A uděláte to tím, že ji opatrně odťukáte s množstvím uklidnění „Je to bezpečné, nechávám to odejít“ a „Je to v pořádku, když to nechám odejít.“

Další informace

Podrobnější informace o tom, jak podvědomí vytváří potíže a problémy: http://www.zbavsestresu.cz/skutecne-priciny-vsech-nasich-problemu/

Další pokyny pro použití technologie Faster EFT naleznete na adrese: Technika FasterEFT – krok za krokem.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.