Potřebujeme své strachy, abychom se cítili v bezpečí?

Můžeme se zbavit svých strachů tím, že se budeme vrhat do stále větších nebezpečí a více riskovat?

To je otázka, kterou si mnozí lidé kladou při zjištění, že Faster EFT jim pomohlo se zbavit svých strachů. Problémem je, že pokud delší dobu nepociťují strach, mají tendenci vyhledávat situace se zvýšenou míru rizika.

Pojďme se podívat na to, co je strach a co se děje v těle a mozku, když jej cítíme. Strach je výsledkem procesu přípravy těla uvést se do pohotovostního stavu k přežití (boj-útěk-předstírání smrti), kdy jsou upřednostňovány pouze nutné funkce a systémy. Tělo je zaplaceno stresovými chemickými látkami, jako je adrenalin a kortizol.
Co je špatného na strachu?

Zatímco se mysl soustředí na přežití, jsou ostatní systémy a funkce (ne nezbytné pro boj, útěk nebo předstírání smrti) minimalizovány nebo zcela vypnuty. Jednou z funkcí dotčených tímto nouzovým stavem je kognitivní myšlení. Dokud se nacházíme ve stavu nouze, není řešení problému naší prioritou. Aktivita ve frontálním laloku mozku se snižuje, základní instinkty a impulsy přebírají vedení. Kontrolu přebírá automaticky prvotní, iracionální amygdala (tzv. „plazí mozek“). Výsledkem toho je iracionální, rizikové chování. Už jste někdy viděli někoho, kdo se bojí? Kdo propadá panice při setkání s pavoukem, který je „na míle“ vzdálen? Strach může zvýšit riziko poškození, protože nás nutí jednat bez přemýšlení.

Co se stane, když strach odstraním?

Odstraněním iracionálního strachu nedojde k odstranění schopnosti posoudit skutečné nebezpečí. Ve skutečnosti umožní vytvořit bezpečnější, inteligentní volby, protože mozek mysli jasněji. Odstranění Vašeho strachu z pavouků nebude mít za následek vyhledávání nebezpečných pavouků; projeví se v tom, že přestanete křičet a házet boty na okna, když vidíte v domě pavouka na okenním rámu.

Odstraněním svého strachu budete schopni cítit klid, což Vám umožní zachovat realistický a logický pocit bezpečí, stejně jako zvýšení své schopnosti správně posoudit všechna rizika a nebezpečí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.