Vytvořte si takový život a takovou budoucnost, po které toužíte

Chtěla bych se nejprve zeptat, jaký je rozdíl mezi klasickou metodou EFT a FASTER EFT ?

Chceme-li vysvětlit, co je to FASTER EFT (což česky znamená „Rychlejší EFT“), pak možná bude dobré nejdřív říct, co je EFT. EFT je metoda využívající poklepu, kterou vyvinul Gary Craig. FASTER EFT je směsicí podle mého názoru těch nejúčinnějších metod shrnutých do jednoho systému. Mám na mysli zejména NLP, tedy neurolingvistické programování, což je v podstatě struktura toho, co se odehrává ve vaší mysli, toho, jak manifestujete nebo vytváříte výsledek – ať už se jedná o řešení nějakého problému, nebo třeba o úspěch v práci. NLP je základem myšlenkového systému FASTER EFT a z EFT jsme využili metodu poklepu.

Já sám jsem se začal EFT věnovat v roce 1999. Postupem času se to vyvinulo a pokud bych tedy měl říct, co je FASTER EFT, pak bych řekl, že se jedná o myšlenkový systém. Jde o systém, jehož pomocí můžete změnit svůj způsob myšlení, vzpomínky, které si uchováváte a jejichž prostřednictvím se trýzníte. Umožňuje mozku využít vlastních zdrojů ke zlepšení vašeho zdraví a vašich vztahů, k vytvoření produktivnějšího a úspěšnějšího života. A klíčem je to, co si uchováváte ve své mysli. Všichni jsme totiž výsledkem toho, co si přinášíme ze své a o své minulosti. Protože v současnosti disponujeme dovednostmi, které jsou výsledkem našeho vzdělávání, což jsou v podstatě naše vzpomínky. Čili pokud se podíváme na mozek jako na počítačový program, pak sami sebe při narození můžeme považovat za takový malý počítač. A možná si s sebou neseme vzpomínky na to, jak nás někdo odmítl, nebo jak nám řekl, že nejsme moc chytří, a v průběhu let si z toho možná vyvineme obrovský program, který říká, že nejsme dost dobří. FASTER EFT za zdroj problémů považuje způsob, kterým v průběhu života zpracováváme a ukládáme své vzpomínky. A teď se dostáváme k EFT. Model EFT je založen na energii. Říká, že problémy nastávají z důvodu zablokování toku energie. A v tom je zásadní rozdíl mezi EFT a FASTER EFT. Metoda FASTER EFT věnuje 95% času tomu, aby vás naučila, jak funguje vaše mysl, a pouze 5% času poklepávání. Učí vaši mysl, jak si vytvořit něco lepšího. Čili hlavní rozdíl je v tom, jak funguje vaše mysl.

Tím jste zodpověděl i na další otázky, na které jsem se chtěla zeptat. Ale rozhodně mě zajímá, čím je FASTER EFT mimořádné. Je efektivnější než klasické EFT? Nevím, zda máte informace o rozšíření metody FASTER EFT v Evropě, ale v České republice se jedná o novinku, zatímco EFT je metoda poměrně hojně využívaná.

No, jednak EFT je metoda starší a jednak FASTER EFT má jiného zakladatele, a tím jsem já. Gary Craig hned na počátcích EFT věnoval tuto metodu světu, což znamená, že EFT může učit kdokoli. A každý si může v rámci EFT takříkajíc vytvořit svůj vesmír. Můžete si klidně založit univerzitu EFT a tam vyučovat svoje EFT. Což podle mě vede k nedostatku důslednosti a konzistence. FASTER EFT v současné době učím jenom já sám. FASTER EFT je systém velmi účinný, velmi čistý a jednoduchý, ale pokud jako praktik pracujete s různými typy klientů, je to i systém poměrně komplexní a složitý. V Praze jsem už přednášel na mnoha plně obsazených seminářích a organizoval je člověk, který sám dělá EFT. A po několika takových akcích mi řekl, „Roberte, já už tě zvát nebudu, protože lidi se pak nechtějí učit klasické EFT, ale chtějí FASTER EFT“. A taky už mě nepozval. FASTER EFT je účinný systém, celistvý a komplexní, má to začátek, má to střed a má to konec, a má systém zpětné vazby. Takže tolik o důvodech, proč už nejezdím do Prahy. Ale v Evropě jsem poměrně známý. Mám vlastní kanál na YouTube s tisícem videí, a tam mám asi 100 tisíc sledování měsíčně. Přitom 25% mých diváků pochází z USA, ale 75% je odjinud, třeba i z různých zemí Evropy – ze Spojeného království, Maďarska, České republiky, atd. 75% mých příznivců na YouTube není původem z Ameriky, ale mám-li určit, ve které zemi jsme nejpopulárnější, pak se jedná o USA, na druhém místě je Spojené království, na třetím Kanada, a pak už se to drobí a následuje Austrálie, Irsko, Maďarsko, Česká republika atd, což jsou většinou všechno evropské státy. Takže jsem poměrně známý v různých státech, ale asi ne v jednotlivých městech. Ale když si zadáte FASTER EFT, tak mě určitě najdete.

Já doufám, že až toto interview vyjde, budou lidé mít větší chuť se o metodě FASTER EFT dozvědět víc a že třeba i na YouTube Vás bude vyhledávat víc zájemců.

Mnohá z videí na YouTube jsou opatřena českými titulky. Nejvíce překladů je do maďarštiny, ale i do ruštiny, celkem se jedná o překlady do asi 11 nebo 13 jazyků. Samozřejmě ne všechna videa, protože je jich spousta. Ale je třeba pochopit myšlenkový model FASTER EFT a způsob zpracování informací, protože my říkáme, že problém není zablokovaná energie, že je to výtvor mysli. A že když provádíme poklepy, tak že pouze rozbíjíme hypnózu paměti, trans paměti, že se nejedná o žádnou práci s energií, že se jedná v principu o změnu vnitřní reprezentace. Takže máme myšlenkový model EFT a myšlenkový model FASTER EFT a máme jakoby „Církev EFT“ a „Církev FASTER EFT“, což je samozřejmě taková nadsázka, ale máme tu dvě různé filozofie, přičemž EFT pořád tvrdí, že se jedná o zablokovanou energii a že se mýlím. A já zase tvrdím, že se jedná o naše vzpomínky a to, jak si je ukládáme. Proto se mezi těmito dvěma myšlenkovými proudy vyvinul jakýsi konflikt. Ale má ještě jeden rozměr. Já se domnívám, že FASTER EFT je další evoluční krok v některých metodách, tedy EFT, nebo NLP, v chápání hypnózy, v chápání toho, jak funguje naše mysl, v pojetí moci přítomného okamžiku…tedy že minulost je pryč. Vaše dětství je pryč, a všechno, co máte, je ono „právě teď“. A pokud si pamatujete nějakou událost ze své minulosti, je to v podstatě hypnotický stav, je to trans, a pokud si na tu událost vzpomenete, zdá se, jako by byla i právě teď reálná. A ačkoli už nejste dítětem, uvádíte se do hypnotického stavu a tento trans, tato vzpomínka, může negativně ovlivnit vaše budoucí zážitky. Což logicky všichni chápeme. A my chceme každého naučit, aby byl schopen řídit sám sebe a mít nad sebou kontrolu, změnit to, jak se cítí. Pokud máte s někým problém, je ten problém jen o vás samotných, o vaší odezvě na toho člověka. A pokud změníte svou odezvu, váš život se zlepší. A to je moje filozofie. Naučte se, jak se mít rádi, jak milovat sami sebe uvnitř sebe sama – což jsou ty vzpomínky, které si uchováváme – a to, co se děje uvnitř vás samotných se pak bude dít i s ostatními lidmi. Čili je to o způsobu uvažování. A je to velmi účinné, ale zároveň velmi konfliktní, protože většina lidí by raději vinila z toho, že se cítí špatně, někoho jiného. Takhle svět uvažuje.

Co bylo popudem k vytvoření tohoto nového pohledu? Nechci říkat filozofie, protože se jedná o myšlenku, kterou jste odvodil z EFT.

No, v podstatě to celé vzniklo takhle. Je třeba zdůraznit, že jsem začal s NLP, že to je základ pro mé myšlení. Velmi účinný, praktický a logický myšlenkový styl. V roce 1999 jsem si zaplatil kurz EFT a koupil video kurz „Steps to Becoming the Ultimate Therapist“ (Jak se stát vrcholným terapeutem) od Garyho Craiga. A Gary Craig tam má spoustu učitelů, mezi nimi např. Dr. Larryho Nimse, Marilyn Gordonovou, nebo Freda Gallo a další. A někteří z nich mne ovlivnili v tom smyslu, že jsem se pokusil metodu zlepšit. Sám Gary v této video sérii říkal, že „…stavíme základy mrakodrapu léčení…“, což znamená, že jsme úplně dole a že půjdeme dál, nahoru. Vyšel jsem tedy z toho, co Gary říkal, a posunul jsem to celé dál. A celou tu dobu jsem si myslel, že dělám EFT. A pak v roce 2005 jsem zajel do Arizony a předal jsem Garymu Craigovi a Ann Adamsové své DVD a myslel jsem, že se budu moct stát součástí jejich týmu. Nepokoušel jsem se a apriori vytvořit něco nového, jen jsem se pokoušel cosi vylepšit. Ale ono vzniklo něco nového, protože jsem změnil filozofii, změnil jsem myšlenkový systém za tím…a tak se stalo, že jsem vytvořil nový systém, aniž bych si toho byl vědom nebo o to usiloval. Jen jsem se snažil zlepšit ten starý systém, aby mohl prospět a pomoci každému. Ale moje nabídka nebyla přijata. Tak jsem si řekl, ´Aha, tak mám FASTER EFT´.

Já bych to nazvala požehnáním, myslím, že jste velmi požehnán, že jste mohl přijít s něčím takto novým. Myslím, že to lidem může hodně pomoci. A to byl pravděpodobně také Váš popud, že jste chtěl lidem pomoct.

Mou vášní vždycky bylo pracovat sám na sobě, protože i já sám jsem měl mnoho problémů. A proto jsem chtěl pomoci i ostatním, aby mohli na sobě pracovat, aby získali moc a sílu a schopnosti vytvořit si život, po jakém touží. Vždycky jsem si přál pomáhat ostatním, pomáhat sobě, pomáhat své rodině.

Mohl byste, prosím, našim čtenářům popsat, jak se metoda FASTER EFT používá?

Metoda FASTER EFT je velmi jednoduchá, a stojí na dvou či třech pilířích. Za první, představte si, že si spolu povídáme a já řeknu něco, co vás naštve. V takové chvíli bych vám poradil: uvědomte si, co cítíte, všimněte si, že jste naštvaná, to je vaše reakce na toho druhého člověka, uvědomte si, co si myslíte, a pak začněte poklepávat. Začnete poklepávat na určité body, a jak poklepáváte, říkejte si „Nechávám to odejít!“ a musíte se soustředit na to, co děláte, a odvést tak své myšlenky od dané vzpomínky nebo od daného pocitu. Protože často ony vzpomínky nebo ony pocity mohou být silnější, než to poklepávání samotné. Pak se k tomu můžete vrátit a znova to zkontrolovat, a pokud to tam pořád máte, znovu si uvědomíte, na co myslíte, co cítíte, a poklepáváte a necháváte to odejít, snažíte se vnímat své prsty. A vracíte se k tomu tak dlouho, až necítíte nic. Ale pak je potřeba podívat se na tu vzpomínku a pokusit se ji přetvořit v pozitivní. Změnit ji tak, aby odpovídala tomu, co byste rádi v budoucnu zažili. Proto se snažíte vybavit tu vzpomínku co nejpřesněji, díváte se do tváří lidí, kteří byli její součástí, snažíte si vybavit výraz jejich tváře, i to, jak jste se tvářili vy, co jste cítili, co jste slyšeli, a přitom se snažíte tu vzpomínku restrukturalizovat. Což vám dává velmi dobrou platformu, ze které se můžete odrazit. To je první způsob. Tedy někdo vás rozčílí, vy to necháváte odejít, přitom poklepáváte, pak se to snažíte přetvořit do šťastné vzpomínky… a tohle opakujete tak dlouho, až to opravdu odejde.

Jiný způsob je, že si uvědomíme, že problémy jsou uměle tvořené. To, že nemáte žádné peníze, že máte nadváhu, že se vám nedaří ve vztazích, že jste nemocní…to vše jsou metaforická vyjádření jistých vzpomínek. Takže to může vypadat, že tohle je ten problém, ale ve skutečnosti se jedná o mnoho různých vzpomínek, které pomáhají daný problém vytvořit a podporují jej. Proto použijeme něco, čemu říkáme „umění změny“. To je postup, při kterém pokládáme otázky, a snažíme se najít a připomenout si vzpomínky, které daný problém způsobily. Pak pracujeme s každou ze vzpomínek pod tím problémem a snažíme se je změnit, a jakmile ty vzpomínky přepíšeme, tak ten problém najednou zmizí. Protože zdroje těch problémů byly přepsány.

Kolika sezení je zapotřebí? Nebo stačí jen jedno?

Tohle bych rád vysvětlil. Není možné předem stanovit, jestli pomůže jedno sezení nebo jestli jich má být sto. Protože máme tisíce různých myslí. U každého je to jinak, někdo má deset vzpomínek, jiný jich má tisíc. Komu to bude trvat déle? Tomu, kdo jich má víc Proto je tohle opravdu nástroj, který každému dá vlastní sílu a moc. Čili je těžké říct, jak dlouho to bude trvat, záleží to na počtu vzpomínek, pocitů a dalších zdrojů, pomocí kterých daný takzvaný problém udržujete při životě.

Lidi také bude zajímat, zda se metodu FASTER EFT mohou naučit sami?

Ano, celá metoda FASTER EFT je nástrojem ke zvýšení vlastních schopností, vlastní síly. Proto já chci, aby to každý praktikoval především sám na sobě. Samozřejmě můžete přijít za mnou a já vám pomůžu, nebo můžete přijít za některým z našich praktiků, ale hlavním cílem je dát vám nástroj pro kontrolu a řízení. Jsou lidé, kteří mají takové množství vzpomínek, takové množství emocionální bolesti, tolik problémů, že možná bude lepší, když jim pomůže někdo další, ale i v takovém případě stejně dostanete instrukce k tomu, abyste začali přebírat kontrolu. Budeme chtít, aby takový člověk začal s poklepáváním, aby začal s „Deníkem štěstí“, aby přebíral odpovědnost za své reakce, aby začal činit rozhodnutí, která jsou pro něj zdravá. Celý ten proces se tedy zaměřuje na vás jako jednotlivce. Jsme tady, abychom vám pomohli. Je to v podstatě takový koučink. My vás koučujeme, máme mapu a vedeme vás po cestě, říkáme ´udělejte tohle´, a ´můžete to udělat třeba takhle´… Jsme tady i proto, abychom vám dodávali odvahy.

Fakt, že se člověk tohle může naučit sám a pak si sám pomáhat, bude pro naše čtenáře určitě zajímavý. Můžou se sejít s někým, kdo jim této cestě pomůže.

Jako velkou pomoc světu ze strany FASTER EFT vnímám fakt, že na YouTube máme tisíc volných videí. Lidé se to mohou naučit sami. A to je hlavní, chceme vám dát kontrolu nad tím, jaký život žijete, aby to byl život, po kterém toužíte.

To je krásné. Moje další otázka se týká předešlých životů. Když k vám přijde klient se vzpomínkami z minulých životů, je možné metodou FASTER EFT jít do těchto minulých životů? Protože to lidi vždycky zajímá – co bylo před tímto narozením?

Pravda o minulých životech je taková: dnes jste tady, jste tady a teď. A můžete mít nějakou myšlenku, které já říkám „metaforická mysl“, což je způsob, kterým vaše nevědomí tvoří a reprezentuje věci. Moje filozofie ohledně minulých životů a to, čemu já věřím je tato: pokud máte myšlenku, a domníváte se, že pochází z minulého života, fajn. Můžete ji změnit. Stejně jako jakoukoli jinou myšlenku, třeba ze svého dětství, kdy vám někdo ublížil. Upřímně, neexistují žádné minulé životy, neexistují žádné příští životy. Existuje jenom přítomné „právě teď“. A právě teď si ve své mysli neseme myšlenky, vzpomínky a zážitky, které způsobují problémy. Takže se dnes můžete vrátit k zážitku z dětství, změnit jej a srovnat se s ním, a tím změnit minulost. Změníme způsob, jakým reprezentujeme minulost. Když za mnou přijde někdo se zážitky z minulých životů, tak já řeknu“fajn, řekněte mi o tom víc“. A když skončíme, vzpomínka je změněná. Když se vrátíme k té nejhroznější vzpomínce z vašeho dětství, tak na konci je ta vzpomínka změněná. Protože ve skutečnosti je holografická. To, čím jste dnes, je vyjádřením spousty věcí. A pokud tu spoustu věcí uvnitř sebe změníte, znění se váš dnešní svět i vaše budoucnost. Řekněme, že člověka na ulici přepadla parta výrostků a rozmydlili mu po obličeji banány a ještě mu při tom nadávali. V tom momentu ten člověk získal nový nepříjemný zážitek který způsobí, že pokaždé, když napříště uvidí banán, rozčílí se. Ale to jenom kvůli té zkušenosti a emocím, které se k ní vážou. Když tyto emoce změníme, stane se z té zkušenosti zážitek, který už neplatí. Takhle prostě mozek funguje. Je to prostě úžasný program, který vezme program a na jeho základě tvoří programy nové. Do té chvíle, než programátor – to jste vy – ten program změní. Ale pokud člověk sám neví, jak programovat, ten program převezme řízení a kontrolu a učiní vás svým vlastním otrokem. A my vás chceme naučit, jak převzít kontrolu a stát se programátorem vlastní mysli. A vytvořit si takový život a takovou budoucnost, po které toužíte, prostě tím, že převezmete kontrolu a řízení.

Ta poslední věta byla fantastická.

Děkuji. Víte, v podstatě si myslím, že moje semináře a podobné věci jsou určeny lidem, kteří hledají pravdu a kteří chtějí převzít kontrolu a řízení, kteří by rádi zjistili, jak dostat to, co chtějí, jak dostat něco lepšího… a o tom to asi je.

Naši čtenáři jsou takoví hledající.

To je dobře. Ale ještě je důležité, abychom tu pravdu, kterou najdeme, dokázali uplatnit v reálném životě. Protože jinak je to jen pravda, která leží na polici a je jako zubní kartáček, který máme v koupelně, ale který nepoužíváme, a proto si pak musíme nechat zuby spravit u zubaře. FASTER EFT je tedy jako takový zubní kartáček. Je to úžasná a užitečná metoda, ale musíte ji vzít a denně používat.

Dobře, můžete nám ještě říct něco o svých plánech do budoucna?

No, mám v plánu spoustu věcí. Například mám hotových několik rukopisů, mám nově upravené webové stránky – a protože mám spoustu videí, tak to budou webové stránky ve „video stylu“. Samozřejmě bych byl rád, aby se naše metoda stala ve světě léčebnou metodou číslo 1. Chtěl bych vytvořit systém, který se naučí lékaři, sestry, studenti, učitelé… a pak jej využijí ve prospěch lidí ve svých komunitách. To samé aby platilo pro mámy a táty, aby existoval systém, ve kterém každý, kdo potřebuje pomoc, pomoc taky našel. Máme spoustu nových věcí a přátel, a prostě pojedeme dál – nová videa, nové semináře, nové vzdělávací programy, nové webináře – ty jsou pro lidi uživatelsky přijatelnější.

A budu taky pokračovat v některých svých předchozích projektech, například pojedu zase v červenci na Hawai, už tam jezdím asi sedm let pracovat jako dobrovolník do odvykacího střediska pro narkomany. A ty věci, které děláme pro léčbu závislostí, jsou velmi silné. Na YouTube najdete videa, na kterých je vidět, jak lidi přijdou, jsou třeba těžce závislí, potí se, třesou se při pouhém pomyšlení na drogu. Je to vidět, když jim ukážeme imitaci drogy a je to silně emocionální. Po jediném sezení FASTER EFT mají na tu drogu nulové emocionální pouto, nulovou fyzickou reakci, nulové pocity závislosti. Takže to, co děláme, je velmi důkladné.

Lidi, kteří byli vážně nemocní, ať to byla třeba Heather McKee, ta má videa na YouTube, nebo Tiffany Jeffers a nebo Maja… A teď už jsou zdraví a dokázali to sami. Takže je vidět, že to funguje.

Zdroj: časopis Nový Fénix 11/2016

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.